Eksploratorzy RIESE

la1
Joanna Lamparska – polska dziennikarka, podróżniczka, współpracownik National Geographic. Autorka wielu książek o Dolnym Śląsku. Sama o sobie mówi: Mam w życiu wielkie szczęście. Szczęście do niezwykłych ludzi, wydarzeń i podróży. Gdy ktoś przysiada się do mnie w pociągu, okazuje się niemal od razu znakomitym bohaterem na reportaż.
Bez przerwy jeżdżę po świecie, choć nie lubię latania. Szukam ukrytych skarbów, choć mówią, że one nie istnieją. Piszę książki o tajemnicach Dolnego Śląska. Nazywam je „przewodnikami, innymi niż wszystkie” bo zamiast suchych faktów, staram się snuć niezwykłe opowieści; o czarownicach, zaginionym welonie Marii Antoniny, ukrzyżowanej Kummarnis, szalonych lotnikach i oczywiście, poszukiwaczach skarbów. Marzy mi się odkrycie, może nie Bursztynowej Komnaty, ale chociaż skrzynki z tajnymi dokumentami. W weekendy zbieramy się w grupę i wyruszamy na poszukiwania. Dolny Śląsk, to moje ukochane miejsce na świecie. Gdziekolwiek jestem, czy w masajskiej wiosce, czy w Kambodży albo na Hawajach, tęsknię do naszych zamków, gór i lasów. W chwilach wolnych od jeżdżenia, pisania książek i życia prywatnego, piszę m.in. dla „National Geographic”, „Focusa”, „Onetu”. W życiu zdarzyło mi się już prowadzić pismo dla rycerzy i eksploratorów. Mam nadzieję, że ciekawe wydarzenia o mnie nie zapomną.

Blog Joanny Lamparskiej

w4
Bogusław Wołoszański – dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Pomysłodawca i autor programu telewizyjnego i radiowego „Sensacje XX wieku”. Badacz tajemnic Kompleksu ”Riese”.
W 1967 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1971 roku, po uzyskaniu stopnia magistra, kontynuował naukę w podyplomowym, dwuletnim Instytucie Dziennikarstwa UW. W latach 70. XX wieku współpracował z Telewizją Polską, gdzie prowadził program rozrywkowy Telewizyjny Ekran Młodych oraz przygotowywał programy dla młodzieży. W maju 1973 roku rozpoczął pracę etatową w Telewizji Warszawa, był autorem programu „Sensacje XX wieku”. Od 1976 roku był członkiem PZPR. W 1985 roku wyjechał jako korespondent radia i telewizji do Londynu, gdzie pracował przez 3 lata. Po powrocie został mianowany szefem telewizyjnej publicystyki międzynarodowej. Obok programów na temat aktualnych wydarzeń polityki międzynarodowej w dalszym ciągu przygotowywał programy z cyklu „Sensacje XX wieku”. W 1990 roku ukazała się pierwsza książka będąca zapisem telewizyjnych programów. W1992 roku powrócił do Redakcji Edukacyjnej Telewizji, gdzie obok „Sensacji” przygotowywał program „Encyklopedia II wojny światowej”. W tym samym czasie pracował nad książkowym wydaniem „Encyklopedii…”, które po 15 latach zbierania materiałów ukazało się na rynku księgarskim w maju 1997 roku. Audycję „Sensacje XX wieku” prowadził także w Radiu Zet.
W maju 2002 roku był gospodarzem i współautorem 50 odcinków telewizyjnych spotów informacyjnych „Unia bez tajemnic” w ramach kampanii informacyjnej rządu o integracji europejskiej. W sierpniu 2005 roku odszedł z TVP. Od 2011 roku prowadzi na antenie Polsat Play program pt. „Skarby III Rzeszy”.
W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oficjalna Strona

i1
Igor Witkowski – Jest badaczem tajemnic drugiej wojny światowej. Napisał prawie 60 książek, w wielu z nich prezentując nieznane wcześniej materiały, w tym odtajnione z archiwów na całym świecie. Jest autorem wielu publikacji poświęconych tajemnicom Dolnego Śląska (m.in. „Riese – poszukiwania największej tajemnicy III Rzeszy”). Pionierską pracą związaną z tymi tajemnicami jest też „Podziemne królestwo Hitlera” – dwutomowa praca, jako pierwsza w świecie kompleksowo opisująca fabryki podziemne Trzeciej Rzeszy i zawierająca kilkadziesiąt oryginalnych planów. Najważniejszą publikacją Witkowskiego jest jednak wydana w 2011 i 2012 r. „Nowa prawda o Wunderwaffe”, będąca najobszerniejszym i jak dotychczas najlepszym kompendium poświęconym tajnym programom badawczym i zbrojeniowym Trzeciej Rzeszy – jest ona owocem kilkunastu lat pracy.
Odnajdywane przez Witkowskiego materiały źródłowe rzucają nowe światło także na tajemnice Gór Sowich – jak np. dokumenty z niemieckiego Bundesarchiv, które pozwalają traktować „Riese” jako część większego przedsięwzięcia „Sonderbauvorhaben S III”, obejmującego szereg obiektów otaczających Góry Sowie, od Książa i Wałbrzycha po Ludwikowice Kłodzkie.

Strona internetowa Igora Witkowskiego

cera
Jerzy Cera – Góry Sowie są bez wątpienia Polską Mekką dla tropicieli tajemnic i badaczy historii. Niemieckie budowle z końca II wojny światowej są popularne dzięki badaniom Jerzego Cery. Jest on bezsprzecznym pionierem prac badawczych w tym rejonie Sudetow. Wobec zalewu mniej lub bardziej rzetelnych publikacji, warto poznać bezsprzecznego klasyka i odkrywcę tematu.
Regionowi Sowiogorskiemu można pozazdorścić popularyzatora wiedzy o tych terenach, jakim jest Jerzy Cera oraz pogratulować wykorzystania szansy, jakim były jego prace poszukiwawcze – dla rozwoju turystyki”.
Autor wielu wydawnictw, zawodowy żołnierz i uczestnik oficjalnych badań podziemnych kompleksow Gor Sowich przedstawia efekty swoich prac w terenie, rozmow ze świadkami i poszukiwań w archiwach. Poważne potraktowanie tematu i naukowe podejście autora umożliwiło powstanie solidnego źrodła wiedzy na temat tego, co naprawdę kryją tajemnicze podziemia kompleksu „RIESE”.

kr
Piotr Kruszyński – autor wielu publikacji związanych z okresem II wojny światowej, dziennikarz, konsultant historyczny, prekursor eksploracji kompleksu Riese.

szpak1

Miłosław Krzysztof Szpakowski – Projekt „RIESE” i jego eksploracja stały się największą pasją Miłosława Krzysztofa Szpakowskiego.
Zaczął jak większość od badań-poszukiwań wykrywaczem, a dopiero później przyszły poważniejsze projekty. 0d 2003 roku jest twórca i właścicielem znanego w całej Polsce kompleksu muzealno – turystycznego „Włodarz”, który od wielu lat rozwija i wykorzystując potencjał historyczny i turystyczny działa na rzecz regionu Gór Sowich. Jest odkrywcą i inicjatorem udostępnienia na nowo całkowicie zapomnianej, wysadzonej przez wojska radzieckie w 1945 r. sztolni na Gontowej. Sztolnia „Gontowa” została przez niego odkryta w czasie przejażdżki konnej w 1997 r.
Na przełomie lat 2012/2013 Miłosław K. Szpakowski miał duży wkład przy odkopaniu sztolni na „Soboniu”.
Ostatnim największym wyzwaniem M.K. Szpakowskiego w tematyce Riese jest „MOLKE – Muchołapka”. Stowarzyszenie „Riese”, którego jest inicjatorem i prezesem dostało w zarządzanie na trzydzieści lat cały teren tajemniczych zakładów na ul. Fabrycznej w Ludwikowicach Kłodzkich (szczegóły na stronie www.wlodarz.pl w zakładce stowarzyszenie „RIESE”).

Czytaj Więcej

 

maciek
Maciej Pawłowski – Na co dzień znany kompozytor i dyrygent – przyjeżdża w Góry Sowie w każdym wolnym czasie. Zafascynowany ich pięknem i tajemnicami ukrytymi niemal pod każdym kamieniem skomponował wielkie dzieło sceniczne „Szambalia” i oratorium fabularyzowane „Bitwy Szambali”. Od lat towarzyszy Krzysztofowi Szpakowskiemu w odkrywaniu tajemnic i dochodzeniu do prawdy historycznej. Potrafi słyszeć dźwięki i ciszę miejsc, które niegdyś widziały cierpienie ludzkie i przetwarzać je na muzykę. W wolnych chwilach godzinami bada wszelkie informacje i podania o historii „Riese”. Uważa, że jesteśmy już bardzo blisko rozwiązania wielkiej tajemnicy tego regionu. Bardzo często można go zobaczyć na „Fabrycznej” pod znaną wszystkim budowlą powszechnie nazywaną „Muchołapką”.