Aktuálně

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej. 31.10.2013r.

Opublikowany przez w aktualnosci, stowarzyszenie | 10 listopada, 2013
Możliwość komentowania Odsłonięcie tablicy pamiątkowej. 31.10.2013r. została wyłączona

31 Pażdziernika nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie nowo otwartego Muzeum Techniki Militarnej „Molke” w Ludwikowicach Kłodzkich.

Muzeum zostało utworzone na terenie byłej poniemieckiej tajnej fabryki amunicji Nobel Dynamit AG przy której w okresie wojny utworzono tajne laboratoria i zakłady doświadczalne pracujące nad tajną bronią -wunderwaffen.

W 1943roku całe centrum przemysłowe oraz podziemne budowle militarne ul Fabrycznej (Molke) zostały wchłonięte przez najważniejszy dla III Rzeszy realizowany w tamtym czasie projekt „RIESE”. Szacuję się, że przy budowie Riese zginęło ponad 20tys ludzi.

Tablica została ufundowana przez członków Stowarzyszenia „Riese” i Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”-M.K.Szpakowski i poświęcona została więźniom i pracownikom przymusowym zmuszonym do niewolniczej pracy przy budowie „RIESE”.
Odsłonięcia tablicy dokonali jej fundatorzy przedstawiciele Stowarzyszenia Riese i CMT”Olbrzym”.
Gośćmi którzy oddali hołd i pamięć pomordowanym byli :przedstawiciele władz i samorządu Gminy Nowa Ryda, harcerze Wałbrzyskiego Hufca, przedstawiciele Nadleśnictwa Jugów,pedagodzy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach oraz przedstawiciele rodzin więźniów i pracowników przymusowych pracujących w okresie wojny w Nobel Dynamit AG w Ludwikowicach