Aktuálně

Polski Ojciec Chrzestny czeskiej książki. 23.10.2013r

Opublikowany przez w aktualnosci, stowarzyszenie | 10 listopada, 2013
Możliwość komentowania Polski Ojciec Chrzestny czeskiej książki. 23.10.2013r została wyłączona

Przedstawiciele Stowarzyszenia Riese uczestniczyli w uroczystej prezentacji książki „Największa tajemnica Trzeciej Rzeszy: Góry Sowie – Stalowe miasto nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Pradze.

Autor książki – czeski pisarz Milan Zacha Kučera oraz wielki miłośnik Gór Sowich – od lat przyjeżdża do tego zakątka Polski, żeby zgłębiać tajemnicę hitlerowskiego projektu Riese. Jest członkiem kilku grup badawczych poszukujących nieznanych do dziś śladów nazistowskich budowli. Jego książka poświęcona tym zagadnieniom pojawiła się dokładnie rok temu. We wrześniu b. r. została nagrodzona przez KALF (czeski Klub Autorów Literatury Faktu) najbardziej prestiżową nagrodą im. E. E. Kischa. Nic więc dziwnego w tym, że  jej drugie rozszerzone wydanie kilka tygodni temu ujrzało światło dzienne. Cieszy się wśród czytelników taką popularnością, że zanim nadeszła jej uroczysta inauguracja, zamówiono  już prawie wszystkie egzemplarze. Poza tym lektura „Stalowego miasta nazistów” zachęciła już niejednego naszego południowego sąsiada do zobaczenia miast wydrążonych w skale na własne oczy.

Presentacja  książki odbyła  się 23. października w Instytucie Polskim w Pradze –  w placówce promocji kultury polskiej w Republice Czeskiej, prowadzonej przez ambasadę RP. Udział w nim wzięli czescy pisarze, poeci, przedstawiciele wydawnictw, członkowie KALF, naukowcy oraz media. Podróży do Pragi nie żałował ani Pan Miłosław Krzysztof Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Riese a tym razem też ojciec chrzestny „Stalowego miasta nazistów”.

Milan Zacha Kucera  przyjeżdżał w Góry Sowie od lat 90-tych. W maju 2013 roku odbyło się największe spotkanie pasjonatów historii z Czech, Słowacji i Węgier , którzy uczestniczyli też w  II Międzynarodowym Zjeździe Eksploratorów „RIESE”- Muchołapka.