Aktuálně

III Międzynarodowy Zjazd Eksploratorów RIESE 2014 1-4.05.2014

Opublikowany przez w aktualnosci, stowarzyszenie | 23 kwietnia, 2014
Możliwość komentowania III Międzynarodowy Zjazd Eksploratorów RIESE 2014 1-4.05.2014 została wyłączona

 

Zarząd Stowarzyszenia RIESE pragnie serdecznie podziękować

członkom Stowarzyszenia Riese – za wysiłek włożony w organizację imprezy,

 eksploratorom – za zaangażowanie i wspieranie przedsięwzięcia mającego na celu odkrywanie nowych tajemnic projektu Riese,

dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które bez wahania podjęły się współpracy ze Stowarzyszeniem Riese na rzecz zorganizowania Zjazdu

oraz wszystkim uczestnikom Zjazdu

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną imprezę!!!


W dniach 30.04.2014 do 04.05.2014 odbył się III Międzynarodowy Zjazd Eksploratorów. Była to trzecia edycja cyklicznej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Riese, poprzez pracę i ogromne zaangażowanie jego członków. Impreza odbywała się na dwóch największych obiektach projektu Riese tj. Włodarzu w Jugowicach i Muzeum Techniki Militarnej Molke w Ludwikowicach Kłodzkich.

Imprezę objął swoim patronatem honorowym znany dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz realizowany pod mecenatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Impreza ukierunkowana była głównie na dalszą penetrację podziemi, wymianę informacji i doświadczeń, prezentację sprzętu oraz technik eksploracyjnych, warsztaty takie jak szkolenie z technik alpinistycznych pod nadzorem specjalistów z Ratownictwa Kataklizmowego.

Wyniki przeprowadzonych badań geo-radarem pokazały, że nowe podziemia znajdują się tuż obok tych udostępnionych do zwiedzania, które nie były zamaskowane przez hitlerowców w obiekcie Włodarz oraz nowe podziemne budowle w rejonie Muchołapki w Ludwikowicach.

Ogromne wrażenie na turystach wywarły rekonstrukcje, które miały miejsce w dniu 01.05.2014 na terenie tzw. „Muchpłapki”,  oraz 02.05.2014 na terenie obiektu Włodarz. W przedstawieniach brali udział rekonstruktorzy z grup rekonstrukcyjnych OKA i Ostfront,  jak również grupy członków Stowarzyszenia Riese, którzy odtwarzali rolę więźniów i żołnierzy niemieckich.

Niesprzyjająca aura i bardzo niskie jak na tę porę roku temperatury nie zepsuły uczestnikom Zjazdu zabawy. Ogrzać można było się przy ognisku lub biorąc udział w atrakcjach jakie oferował organizator. Atmosferę i bardzo wysoką frekwencję można było zaobserwować w licznych relacjach telewizyjnych jak np. Fakty Wrocław o g. 18.30 03.05.2014 r.,  jak również w innych lokalnych stacjach telewizyjnych.

Dla  zmotoryzowanych był zorganizowany w ramach Zjazdu Rajd 4×4 „Śladami Riese”, Posiadacze samochodów terenowych i miłośnicy historii wyruszyli w dniu 03.05.2014 r. (sobota) na przejażdżkę po bezdrożach Gór Sowich, odwiedzając po drodze najważniejsze obiekty  największego projektu III Rzeszy – Riese.

Zabawa rodzinna też znalazła miejsce w programie imprezy. Można było zmierzyć się  w Rodzinnych Zawodach na Orientację. Zawody połączone były z zadaniami specjalnymi na trasie przygotowanej wokół terenów Muzeum Techniki Militarnej – Molke (Muchołapka) w Ludwikowicach Kłodzkich przy ul. Fabrycznej i polegały  na pokonaniu w terenie około 3 km trasy pieszej, na której były wyznaczone i oznakowane punkty kontrolne. Zadaniem uczestników było dotarcie do tych punktów w wyznaczonej kolejności, a na niektórych z tych punktów znajdowały się zadania:

– strzeleckie – z replik ASG,
– sprawnościowe,
– z zakresu wiedzy o kompleksie Riese.

Na terenie Włodarza odbywały się odczyty, prelekcje, prezentacje dokumentów, filmów w tym filmu :Riese” oraz innych tematycznych. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Igor Witkowski, Stanisław Marszałek, Łukasz Kazek, Jacek Bombolewski.

Ciekawym wydarzeniem była wycieczka wokół obiektów naziemnych kompleksu Włodarz z Łukaszem Kazkiem, który od lat zafascynowany tym tematem mógł się podzielić swoją wiedzą z turystami, którzy włączyli się do tej wycieczki.

Na terenie obu obiektów były obecne również firmy wystawiające swoje stoiska z militariami, odzieżą, wyrobami i rękodziełem. Można było skorzystać ze strzelnicy, pojeździć na segwayach i inne liczne atrakcje proponowane przez firmy zewnętrzne.

Wieczorami ożywała scena, na której występowały zespoły rokowe. W programie był m.in. koncert grupy Defekt Muzgó poprzedzony premierą teledysku „Wolfsberg – nigdy więcej”, mający charakter antywojenny. Klip do utworu został nakręcony na terenie sztolni Włodarz i przekazuje bogatą treść historyczną w postaci rekonstrukcji wydarzeń, które miały tu miejsce w czasie II Wojny Światowej.

Cieszymy się, że tegoroczny Zjazd Eksploratorów jak i poprzednie cykle naszych imprez ciszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Pragniemy zatem serdecznie podziękować członkom Stowarzyszenia Riese, za wysiłek włożony w organizację imprezy, dziękujemy eksploratorom za zaangażowanie i wspieranie przedsięwzięcia mającego na celu odkrywanie nowych tajemnic projektu Riese, dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które bez wahania podjęły się współpracy ze Stowarzyszeniem Riese na rzecz zorganizowania Zjazdu oraz wszystkim uczestnikom.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną imprezę!!!

Pierwszy rozgłos miejsca popularnie zwanego Muchołapką przyniósł cykl artykułów, który ukazał się w Magazynie UFO. Zawarte w tych artykułach informacje koncentrowały się głównie na tajemniczości Ludwikowic i przedstawiały hipotezy na temat przeznaczenia budowli oraz tuneli podziemnych obecnych na terenie dzisiejszego Muzeum Molke. Twórcy Magazynu UFO zapowiedzieli już swoją obecność na Zjeździe.

Kolejnym wysoko cenionym odkrywcą  i eksploratorem jest nasz przyjaciel Milan Kucera , autor książki pt. „Najwieksze Tajemnice Trzeciej Rzeszy”, który swoją fascynację projektem RIESE zaraził wielu czytelników zarówno z Czech jak i z Polski. Jego obecność na poprzedniej edycji Zjazdu zapoczątkowała naszą przyjaźń i umocniła dążenie do celu jakim jest odkrycie rąbka tajemnicy zawartych w historii Gór Sowich.

Efektem  zarówno, Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów 2013, który odbył się na przełomie kwietnia i maja zeszłego roku, jak i sierpniowego I Dolnośląskiego Pikniku Militarnego 2013 było ukazanie się  wielu artykułów w prasie oraz bardzo dużo relacji i reportaży  we wszystkich stacjach telewizyjnych łącznie z cyklem programów telewizji Polsat Play – Skarby III Rzeszy  prowadzonym przez Bogusława Wołoszańskiego. Odcinki Skarbów III Rzeszy opowiadające o Włodarzu i Muchołapce cieszyły się bardzo dużą oglądalnością, co doprowadziło do uruchomienia przez stację telewizyjną POLSAT nowego kanału telewizyjnego historyczno – poznawczego, w którym oprócz cyklu programów prowadzonych przez Pana Wołoszańskiego, zaplanowano również 10 odcinków dokumentu charakteryzującego się głównie tematyką eksploracji.

Do Ludwikowic nadal przyjeżdżają publicyści, historycy i badacze z całej Europy. To magnetyzujące i pełne tajemniczości miejsce inspiruje również artystów. Dowodem na to jest powstanie Rockopery Szambalia, której twórca – Maciej Pawłowski – szanowany kompozytor, dyrygent, członek Stowarzyszenia RIESE od wielu lat fascynuje się historią tego regionu. Premiera Szambalii odbędzie się 24 czerwca w Warszawie i być może w przyszłym roku zostanie przedstawiona również w Ludwikowicach, skąd zaczerpnięta została inspiracja Pana Macieja do jej napisania.

Kolejnym efektem inspiracji zaczerpniętej z historii Ludwikowic jest podjęcie współpracy z Filharmonią Poznańską, w celu realizacji jednego z odcinków programu o charakterze kulturalno – popularno – naukowym z udziałem Bogusława Wołoszańskiego.

Tajemnica Gór Sowich, znajdujących się tu budowli i podziemnych korytarzy rozwija chęć artystycznego działania na różnych płaszczyznach. Początkiem roku 2014 powstał utwór grupy Defekt Muzgó pt. „Wolfsberg – nigdy więcej”, mający charakter antywojenny. Klip do utworu został nakręcony na terenie sztolni Włodarz i przekazuje bogatą treść historyczną w postaci rekonstrukcji wydarzeń, które miały tu miejsce w czasie II Wojny Światowej. Na premierę utworu wraz z teledyskiem zapraszamy podczas III Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów do Ludwikowic Kłodzkich.

Tak ogromy odzew i zainteresowanie świata artystów skłoniło członków Stowarzyszenia RIESE do podjęcia działań w celu zachęcenia młodych artystów do działania. I tak Stowarzyszenie RIESE wraz z Władzami Miasta i Gminy Nowa Ruda mają w planach zorganizować  Festiwal „Muchołapka”. Będzie to duża cykliczna impreza mająca na celu zmobilizowanie młodych muzyków do tworzenia utworów o Dolnym Śląsku uświadamiających i propagujących wśród Polaków historię naszego regionu.  Koncepcją Festiwalu „Muchołapka” jest wyłonienie spośród zgłaszających się do konkursu na wykonanie utworów do tekstów specjalnie napisanych o Dolnym Śląsku, o jego zabytkach oraz o samych obiektach Wolfsberg, Molke, Riese 8 finalistów. Zwycięskie utwory zostaną wypromowane przez nagranie ich na krążek oraz wyprodukowanie do nich kipu, które w 5 000 nakładzie  będą dalej rozpowszechniane. Konkurs niebawem zostanie ogłoszony i będzie trwał do końca roku. Wszystkich zainteresowanych udziałem zapraszamy do śledzenia strony internetowej Stowarzyszenia Riese.