Akce Pro Firmy

Obiekt „Włodarz” zarządzany przez Centrum Muzealno Turystyczne „Olbrzym” zaprasza Państwa do skorzystania z naszej oferty dotyczącej organizacji szkoleń, imprez integracyjnych, wyjazdów zakładowych, zlotów grup rekonstrukcyjnych lub po prostu wspólnych wypadów przyjaciół.

Zapraszamy na obiekt „Włodarz” – największy obiekt kompleksu „Riese” z czasów II wojny światowej obejmujący duże obszary leśne. Położony jest na północno – wschodnich stokach góry Włodarz (811 m n. p. m.). Na część podziemną, drążoną w skale gnejsowej, składają się 4 równoległe do siebie sztolnie skierowane na południowy – zachód, hale i chodniki o łącznej długości ponad 3000 m. W kompleksie tym widoczny jest dwupoziomowy system drążenia wyrobisk. Podziemia w 1/3 zalane wodą, eksplorowane przy pomocy łodzi dodatkowo podnoszą atrakcyjność obiektu. Część naziemna to droga łącząca „Włodarza” z innymi obiektami, elementy torowiska, betoniarnia i składy cementu, fundamenty po barakach, betonowe budowle, rampy przeładunkowe.
Czemu miały służyć kilometry podziemi, ogromne hale wykute w kamieniu? Kwatera główna Adolfa Hitlera? Podziemne fabryki zbrojeniowe? Laboratoria chemiczne, biologiczne, atomowe? A może zakłady badawcze i produkcyjne nowego typu samolotów pionowego startu lub coś jeszcze zupełnie innego? Na te pytania od lat szukają odpowiedzi przybywający tu historycy, badacze, łowcy przygód i poszukiwacze skarbów. Chyba jeszcze przez długie lata pozostanie to jedną z największych tajemnic II wojny światowej.

Drugim naszym ciekawym obiektem, który służy nam jako poligon do organizacji wszelkiego rodzaju imprez i szkoleń jest teren byłej kopalni „Wacław” w Ludwikowicach Kłodzkich. Obiekt z tajemniczą, nierozpoznaną infrastrukturą podziemną oraz słynną „muchołapką”, której przeznaczenia do dziś nikt na 100 % nie wyjaśnił.

Oprócz zwiedzania sztolni i obiektów historycznych naziemnej infrastruktury militarnej możemy Państwu przygotować takie atrakcje jak: zabawy o charakterze alpinistycznym (np. zjazd po linie tzw. tyrolką, zjazd ok. 50 m szybem do sztolni, itp.), poszukiwanie skarbów, zabawy zręcznościowe (również przy użyciu sprzętu wojskowego), rzucanie nożami, paintball, ASG, strzelnica, ognisko, grill, kuchnia polowa, karaoke i wiele innych. Piękno Gór Sowich możemy Państwu pokazać organizując wycieczki samochodami terenowymi, historycznym sprzętem wojskowym, ale również z grzbietu wierzchowca czy podczas kuligu. Możliwości nasze ograniczone są tylko Państwa wyobraźnią, a wierzymy, że tej nie brakuje. ☺ Przy współpracy z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi cyklicznie organizujemy inscenizacje historyczne nawiązujące do okresu II wojny światowej.
W razie potrzeby dla naszych gości zapewnimy transport oraz zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych współpracujących z nami.
Nasza kadra to przewodnicy, instruktorzy i ratownicy Ratownictwa Kataklizmowego profesjonalnie przygotowani, by Państwu służyć.
To fachowcy w swoich dziedzinach, przeszkoleni również z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Niektórzy to byli żołnierze i funkcjonariusze jednostek specjalnych wojska i policji. Pod ich czujnym okiem czekają na Państwa wspaniałe chwile spędzone w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

OFERTA REKREACYJNA

Oferta rekreacyjna skierowana jest do turystów indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół, grup młodzieży, zakładów pracy, hoteli, biur podróży, itp. Celem jej jest przedstawienie turyście w sposób jak najbardziej atrakcyjny tajemnic związanych z naszymi obiektami oraz piękna sowiogórskiej ziemi. Posiadamy zabytkowy militarny samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób (jednorazowo 30 osób).

1. EKSPLORACJA sztolni Włodarz
2. POSZUKIWANIE SKARBÓW W PODZIEMIACH „WŁODARZA”
3. ZAJĘCIA ALPINISTYCZNE
4. ZJAZD SZYBEM TRANSPORTOWO-WENTYLACYJNYM 50m
5. ZAJĘCIA SPRAWNOŚCIOWE-DZIAŁKO PRZECIWLOTNICZE
6. WIEŻA ZE SKRZYNEK
7. RAMBO strzelnica
8. WIKING broń biała
9. ŚLADAMI WISS
10. PRÓBA NS-64
11. SZLAK „RIESE”
12. FAZA IZOLACJI
13. OBÓZ TRAPERA
14. ZIŁ 157

Ponadto na życzenie możemy zorganizować quady, samochody terenowe, kuligi, ogniska, karaoke, pieczone prosię i inne.

Jesteśmy w stanie przyjąć i zorganizować zajęcia dla każdej grupy, niezależnie od ilości osób. Zabawy – zajęcia odbywają się w podgrupach – zespołach 12 – osobowych równolegle. Istnieje możliwość punktowania poszczególnych zajęć w celu wyłonienia liderów. Warunkiem realizacji jest odpowiednio wcześniejsza rezerwacja imprezy oraz przedpłata w wysokości 20% przewidywanej ceny.

Cennik i opis zajęć:

1. EKSPLORACJA SZTOLNI „WŁODARZ”

dla zespołu 12 – osobowego 400 zł
czas trwania od 2 do 3 godz.

Ponad 3000 m podziemi częściowo zalanych wodą, zwiedzanie dwóch poziomów sztolni, pływanie łodziami pod ziemią, kino z prezentacją filmu RIESE, zwiedzanie korytarzy nie udostępnianych w zwykłej ofercie. Wymagane od uczestników: latarki, buty gumowe lub wodery, ciepła odzież. Gospodarz zapewnia: kaski, łodzie, pontony, drabiny, inne.

2. SZTOLNIA – POSZUKIWANIE SKARBÓW

dla zespołu 12 – osobowego 480 zł
czas trwania od 2 do 3 godz.

Zadaniem rywalizujących grup jest odnalezienie ukrytego skarbu w podziemiach. Uczestnicy korzystając z początkowych wskazówek odnajdują miejsca, w których ukryte są kolejne informacje naprowadzające ich na miejsce ukrycia skarbu. Grupa może poruszać się po nieoświetlonej sztolni, co potęguje tajemniczość zadania i utrudnia orientację. W zależności od opcji poszukiwanie może być połączone z pływaniem łodziami po części zalanej z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu (noktowizory, światło chemiczne, detektor metali, mapy, kombinezony specjalistyczne, wodery, maski gazowe, pontony i inne).

3. ZAJĘCIA ALPINISTYCZNE

(zjazd mostem tyrolskim, wejście drabinką speleo, zjazd z platformy po linie desantowej)
dla zespołu 12 – osobowego 600 zł
czas trwania od 2 do 3 godz.

Zadanie z grupy zajęć podwyższonego ryzyka. Zajęcia polegają na pokonaniu przez każdego z uczestników wejścia na platformę, zjazd liną desantową bez użycia sprzętu alpinistycznego, ponowne wejście drabinką speleo na platformę następnie zjazd mostem tyrolskim. Wszystkie zadania asekurowane są przez ratowników i instruktorów wyspecjalizowanych służb ratowniczych. Osoba wykonująca zadania ubrana jest w uprząż alpinistyczną, do której przez całe zajęcia przytwierdzona jest lina asekuracyjna.
Zadanie rozpoczyna się od wejścia na platformę usytuowaną 20m ponad poziomem terenu. Tam uczestnik zostaje wyposażony i ubrany w uprząż alpinistyczną, do której zostaje przytwierdzona lina asekuracyjna. Pierwszym etapem jest zjazd z platformy na linie desantowej używanej przez jednostki specjalne do desantu ze śmigłowców. Następnie po zjeździe uczestnik wchodzi do góry na platformę po drabince speleo. Ostatnim etapem jest zjazd mostem tyrolskim. Polega to na zjeździe po linie z pomocą sprzętu alpinistycznego. Lina rozciągnięta jest pomiędzy dwoma odległymi od siebie punktami (ok. 80 m). Różnica wzniesień między punktami, do których przymocowane są liny transportowe, daje możliwość szybkiego pokonania dystansu. Wysokość platformy startowej wymusza u osób biorących udział w zadaniu pokonanie lęków i barier psychologicznych związanych z ekspozycją. Doznania osób w trakcie zjazdu to lęk, pozytywny stres oraz euforia. Zazwyczaj uczestnicy po pokonaniu lęków wewnętrznych decydują się na powtórzenie zjazdu. Zadanie obsługiwane jest przez dwóch instruktorów przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

4. ZJAZD SZYBEM WENTYLACYJNYM

dla zespołu 12– osobowego 400 zł
czas trwania od 2 do 3 godz.

Kolejne zadanie z grupy podwyższonego ryzyka. Zajęcia w szybie prowadzone są przez instruktora przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Osoba wykonująca zjazd podwieszona jest w uprzęży do lin, które opuszczane są przez instruktora w głąb 50-metrowego szybu. Szyb prowadzi do wnętrza sztolni. Grupa udaje się z instruktorem do lasu, gdzie wydrążony jest 50-cio metrowej głębokości szyb transportowo-wentylacyjny podziemnego kompleksu „Włodarz”. Na miejscu uczestnicy zostają przeszkoleni i ubrani w uprząż. Następnie pod okiem, nadzorem i z asekuracją instruktorów zjeżdżają do środka podziemi.
Głębokość szybu, warunki panujące w szybie powodują u uczestników strach. Zjazd wymusza u osób biorących udział w zadaniu pokonanie lęków i barier psychologicznych związanych z wejściem do ciemnego, ciasnego, nieznanego otoczenia i środowiska. Doznania osób w trakcie zjazdu to lęk, pozytywny stres oraz euforia. Zazwyczaj uczestnicy po pokonaniu lęków wewnętrznych decydują się na powtórzenie zjazdu. Zadanie obsługiwane jest przez dwóch instruktorów przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

5. ZABAWA DZIAŁKIEM PRZECIWLOTNICZYM

dla zespołu 12– osobowego 150 zł
czas trwania około 1godz.

Zadanie zespołowe, którego celem jest sprawdzenie zdolności kierowniczych uczestników. Zadanie spektakularne gwarantujące zabawę zarówno uczestnikom, jak i obserwatorom. Grupa zostaje podzielona na cztery zespoły. Zespół wykonujący zadanie składa się z trzech osób:
1. osoba kierująca zespołem,
2. osoba sterująca lufą w płaszczyźnie poziomej (ma zawiązane oczy),
3. osoba sterująca lufą w pionie (ma zawiązane oczy).
Zespół wykonuje podstawowe manewry strzelnicze pod kierunkiem dowódcy zespołu. Zawodnicy na czas zrzucają ze stojaków przygotowane elementy (cele) lub za pomocą specjalnego zaczepu przestawiają elementy z jednego stojaka na drugi. Zadaniem osoby dowodzącej jest odpowiednie sterowanie zespołem poprzez wydawanie właściwych komend, jako że tylko dowódca widzi ruch lufy oraz odległości dzielące ją od celu. Zajęcia prowadzone pod okiem instruktora, który mierzy czas i prowadzi punktację uczestników.

6. WIEŻA ZE SKRZYNEK

dla zespołu 12– osobowego 180 zł
czas trwania około 1godz.

Konkurencja indywidualna, która oprócz walorów widowiskowych ujawnia predyspozycje zręcznościowe zawodników. Osoba biorąca udział w zabawie ubrana jest w uprząż umożliwiającą instruktorowi obsługującemu stanowisko prowadzenie stałej asekuracji. Konkurencja polega na tym, że zawodnik sukcesywnie układa coraz to wyższą wieżę ze skrzynek po butelkach. Utrudnieniem jest fakt, że aby postawić kolejną skrzynkę musi stanąć na tej, którą wcześniej ułożył. W miarę jak rośnie wieża z ustawianych skrzynek zawodnik coraz wyżej znajduje się nad ziemią. W chwili, kiedy cała konstrukcja osiąga punkt krytyczny skrzynki rozsypują się na boki, a zawodnik pozostaje u góry przywiązany do liny asekuracyjnej. Wariant drużynowy powstaje wtedy, gdy klasyfikację końcową robimy uwzględniając łączną sumę skrzynek drużyny.
Zajęcia prowadzone pod okiem ratownika, który asekuruje uczestników, liczy zaliczone skrzynki prowadzi punktację uczestników. Rekord nie pobity od 9 lat ustanowił Kuba Szpakowski, 18 skrzynek.

7. RAMBO

dla zespołu 12– osobowego 240 zł
czas trwania około 2 godz.

Zajęcia prowadzone są na strzelnicy sportowej Włodarza. Konkurencje indywidualne lub zespołowe, strzelania z broni pneumatycznej do tarcz, rzucanie nożami do tarczy. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów strzelectwa oraz ich asystentów.
Każdy z uczestników ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w rzucaniu i strzelaniu do celu:
pięć rzutów nożami,
trzy strzały z pistoletu pneumatycznego-sportowego (z celownikiem laserowym) do tarczy,
trzy strzały z pistoletu pneumatycznego-sportowego do tarczy,
trzy strzały z karabinku pneumatycznego (bez lunety) do tarczy
trzy strzały z karabinku pneumatycznego (z lunetą) do tarczy
trzy strzały z karabinku pneumatycznego (z celownikiem laserowym) do tarczy

Umiejętność strzelania do celu to umiejętność koncentracji, koordynacji ruchów, umiejętność korygowania błędów. Współzawodnictwo w grupach dopinguje zawodników do wzajemnej pomocy, instruktażu oraz wspólnej zabawy. Wariant drużynowy powstaje wtedy, gdy klasyfikację końcową robimy uwzględniając łączną sumę zdobytych punktów.

8. WIKING broń biała

dla zespołu 12– osobowego 240zł
czas trwania około 2 godz.

Zajęcia prowadzone są na terenie Włodarza. Konkurencje indywidualne lub zespołowe, strzelanie z kuszy i łuku do balonów, z procy wyczynowej, rzucanie nożami, włócznią i toporem do tarczy. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów oraz ich asystentów.
Każdy z uczestników ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w rzucaniu do celu:
– nożami pięć rzutów do celu,
– toporkiem trzy rzuty do celu,
– włócznią trzy rzuty do celu,
– jeden strzał z kuszy do balonu,
– jeden strzał z łuku do balonu.
– jeden strzał z procy wyczynowej do balonu.
Umiejętność strzelania do celu to umiejętność koncentracji, koordynacji ruchów, umiejętność korygowania błędów. Współzawodnictwo w grupach dopinguje zawodników do wzajemnej pomocy, instruktażu oraz wspólnej zabawy. Wariant drużynowy powstaje wtedy, gdy klasyfikację końcową robimy uwzględniając łączną sumę zdobytych punktów.

9. ŚLADAMI WISS

dla zespołu 12– osobowego 240zł
czas trwania około 2 godz.

WISS – Wielobój Indywidualny Służb Specjalnych to zawody zorganizowane przez nas w 2005 roku. Startowali w niej żołnierze, funkcjonariusze, ratownicy wojska, policji, jednostek specjalnych, GOPR, straży pożarnej, itd. Na całodniowe zawody składały się katorżnicze konkurencje jak kilkunastokilometrowa jazda na rowerze po terenie górskim, morderczy bieg, dyscypliny specjalistyczne takie jak posługiwanie się sprzętem alpinistycznym, strzelanie, pokonywanie toru przeszkód, w tym przeszkody wodnej, gaszenie pożaru, i wiele innych.
Śladami WISS to propozycja dla tych, którzy chcieliby poczuć się u nas przez chwilę jak żołnierze jednostek specjalnych. Zadaniem będzie pokonanie toru przeszkód, w skład którego wchodzić będą między innymi elementy żywcem wzięte w prawdziwego WISS-u, a więc most linowy, pokonanie przeszkody wodnej, elementy alpinistyczne (w tym zjazd na linie desantowej), tor przeszkód, i inne. Wszystko dodatkowo przeplecione mniej „poważnymi” konkurencjami. 😉 Całość wymagać będzie od uczestnika szybkości, siły, odwagi, zwinności, umiejętności specjalnych, ale i pomysłowości.

10. PRÓBA NS-64

dla zespołu 12– osobowego 120zł
czas trwania od 1-2 godz.

Próba NS-64 to propozycja dla tych, którzy chcieliby zasmakować prozy żołnierskiego życia. Rozstawienie namiotu wojskowego wymaga od uczestników organizacji pracy zespołowej, koordynacji działań, kreuje liderów. Zadanie poprzedzone będzie krótkim instruktażem co do wojskowych technik rozstawiania namiotu NS. Następnie uczestnicy będą mieć za zadanie przyniesienie namiotu na teren przyszłego obozowiska, przygotowanie terenu, rozstawienie stelaża, naciągnięcie płachty, wykonanie odcieków i zamaskowanie namiotu. Wszystko może być zorganizowane w formie zabawy, szkolenia lub rywalizacji pomiędzy zespołami.

11.SZLAK „RIESE”

dla zespołu 12-36 osobowego 15zł/osoba
czas trwania około 2 -3godz.

Szlak „RIESE” to forma wycieczki edukacyjnej, gdzie w krajobrazie Gór Sowich odwiedzicie Państwo obiekty infrastruktury zewnętrznej, które choć w niewielkim stopniu naświetlą rozmach tego przedsięwzięcia. Dokładny czas i trasa będzie uzgadniana indywidualnie w zależności od możliwości i zapotrzebowania klientów. Trasa rozpoczyna się na Włodarzu od krótkiego instruktażu zachowania się w terenie. Następnie uczestnicy ruszają szlakiem jeńców budujących obiekty. Uczestnicy odkrywać będą nieznane budowle Riese takie jak: okopy, transzeje, obiekty militarne, obiekty obsługujące budowę kompleksów Riese, a nawet obiekt kultu SS. Całość może, oczywiście zakończyć się wspólnym ogniskiem i wymianą spostrzeżeń.

12. FAZA IZOLACJI

dla zespołu 12-36 osobowego 50zł/osoba
czas trwania około 12 godz.

Propozycja dla osób o silnych nerwach, którzy chcą się sprawdzić w warunkach nie osiągalnych w życiu codziennym, a które mogą spotkać nas w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych. Praca lub chociażby tylko przebywanie w warunkach ekstremalnych wymaga specyficznych predyspozycji psychofizycznych. Zadanie polega na przebywaniu w miejscu odizolowanym, w warunkach ciemności, ciszy, bez informacji czasowej i komunikacji zewnętrznej. Tym miejscem jest u nas sztolnia Włodarz. Program jest opracowany jako element szkolenia dla profesjonalnych służ ratowniczych, ale dla Państwa przygotowana jest wersja „miękka”. Uczestnicy pod opieką instruktora Ratownictwa Kataklizmowego wchodzą do sztolni. Grupa porusza się i przebywa wewnątrz sztolni bez światła i z minimalnym wyposażeniem. Przewidywany czas przebywania to około 12 godzin, ale możemy dostosować go do potrzeb uczestników. Poza tym każdy będzie mógł przerwać ćwiczenie w dowolnej chwili i wyjść ze sztolni nie przerywając zadania innym. Może to przerodzić się w specyficzny rodzaj rywalizacji w grupie. Po wyjściu do dyspozycji gorąca herbata, kawa i posiłek zamówione przed rozpoczęciem ćwiczenia.

13. OBÓZ TRAPERA

dla zespołu 12 osobowego 200zł/osoba
czas trwania około 24 godz.

Umiejętność przetrwania w każdych warunkach może okazać się sztuką decydującą o życiu lub śmierci. Proponujemy zasmakowania takiej przygody w sposób kontrolowany i bezpieczny, ale nie bez dawki adrenaliny. Instruktorzy zapoznają uczestników z podstawowymi elementami survivalu, zapoznają z tematem, dokonają analizy słowa survival. Przedstawią podstawy zorganizowania i zabezpieczenia biwaku. Następnie uczestnicy przejdą do praktycznej nauki wykorzystania przedmiotów codziennego użytku w sztuce przetrwania. Zostaną zapoznani z technikami rozpalania ognia i udzielania pierwszej pomocy w warunkach terenowych. Nauczą się przygotowania schronienia na min. 24 h, metod zabezpieczania wody i środków spożywczych.

14. ZIŁ 157

dla zespołu 30 osobowego 350zł/1godz

Na nasze obiekty możemy dowieźć Państwo (w promieniu 15 km) zabytkowym pojazdem wojskowym ZIŁ 157. Może to być również forma wycieczki po ustalonej trasie ukazującej walory Gór Sowich. ZIŁ-y produkowane były w latach 1956 – 1962 i stanowiły standardową ciężarówkę Armii Czerwonej. Była to kopia amerykańskich pojazdów Studebaker US6. Nasz ZIŁ 157 to 2,5-tonowa radziecka wielozadaniowa ciężarówka wojskowa z napędem 6×6 zarejestrowana do przewozu max. 30 osób. Samochód obsługują dwie osoby: kierowca i asystent pilnujący bezpieczeństwa pasażerów na skrzyni ładunkowej. Przejazd grupy takim pojazdem to dodatkowa atrakcja, która urozmaici każdą udaną wycieczkę.