Aktuálně

Dolnośląski Piknik Militarny 01-04.08 2013 r.

Opublikowany przez w aktualnosci, stowarzyszenie | 18 czerwca, 2013

PROJEKT GAMMA
I Dolnośląski Piknik Militarny
Misja Zachód – Molke 2013

I Dolnośląski Piknik Militarny – strona internetowa

I Dolnośląski Piknik Militarny Misja Zachód pod kryptonimem – Molke 2013 odbędzie się w dniach 1 – 4 sierpnia 2013 r. Ludwikowicach Kłodzkich koło Nowej Rudy w woj. dolnośląskim.
Stowarzyszenie „Riese”, które jest organizatorem Pikniku Militarnego Misja Zachód zawarło porozumienie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”, które organizuje bardzo podobną imprezę na przeciwnym biegunie Polski w okolicach Białegostoku w Ogrodniczkach koło Supraśla. Tegoroczna impreza w Ogrodniczkach odbyła się na przełomie maja i czerwca. Odwiedziło ją ponad trzydzieści tysięcy turystów. Pomimo tego, że jest to stosunkowo młoda impreza, bo była organizowana dopiero po raz trzeci, należy ją uznać już za jedną z największych o tym charakterze w Polsce. Piknik Militarny Misja Wschód w Ogrodniczkach w pierwszym roku odwiedziło ponad 10 000 turystów, w drugim roku ponad 20 000, a ostatni organizowany w 2013 r. odwiedziło ponad 30 000 osób.
Nasze działania na terenie Dolnego Śląska tj. stworzenie cyklicznej imprezy p.n. Międzynarodowy Zjazd Eksploratorów oraz szereg spotkań z autorami książek opisujących tajemnice związane z terenami Gór Sowich i całego Dolnego Śląska, imprezy 4×4 Riese, Wielobój Indywidualny Służb Specjalnych, rajd Włodyka 4×4, stworzenie Muzeum „Włodarz” i Muzeum Techniki Militarnej „Molke” i cały szereg innych zostały docenione przez organizatorów „Misji Wschód” i zaproponowano nam stworzenie olbrzymiego projektu obejmującego teren całej Polski.

PROJEKT GAMMA
Misja Wschód – Zachód – Południe

Projekt swoim zasięgiem będzie obejmować terytorium całej Polski z centrami w Ogrodniczkach koło Białymstoku w woj. podlaskim, w Ludwikowicach Kłodzkich koło Nowej Rudy w woj. dolnośląskim i w woj. podkarpackim.
Organizacją każdej z trzech imprez zajmować się będą stowarzyszenia i organizacje, które terytorialnie organizowały dotychczas niezależne imprezy.
Każdy z trzech organizatorów będzie działać w określonych ramach realizując cele i założenia PROJEKTU GAMMA, to jest m.in. propagowanie historii Polski i danego regionu, edukację młodzieży poprzez żywe lekcje historii, promocję walorów turystycznych makroregionów, prezentacja dorobku kulturalnego. W miarę możliwości każdy z trzech organizatorów organizować będzie swoją imprezę według własnego scenariusza. Wniesie to element zdrowej rywalizacji i podniesienie poziomu imprez składowych jednego globalnego ogólnopolskiego PROJEKTU GAMMA.
Misja Wschód – centrum organizacyjne w Białymstoku, termin na przełomie maja i czerwca, organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”, samorząd województwa podlaskiego, miasto Supraśl, Muzeum Wojska w Białymstoku, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Białymstoku i innych partnerów.
Misja Zachód – centrum organizacyjne w Ludwikowicach Kłodzkich koło Nowej Rudy, termin na przełomie lipca i sierpnia, organizowana przez Stowarzyszenia „RIESE” przy udziale urzędu marszałkowskiego woj. dolnośląskiego, powiatu kłodzkiego, miasta i gminy Nowa Ruda, Centrum Sportu i Turystyki w Nowej Rudzie i innych podmiotów.
Misja Południe – organizowana w Bieszczadach na przełomie sierpnia i września przez Fundacje „Misztal” przy udziale urzędu marszałkowskiego woj. podkarpackiego i inne podmioty.

Czterodniowa impreza Misja Zachód ukierunkowana będzie na propagowanie wyżej wymienionych celów i założeń PROJEKTU GAMMA w połączeniu z otwarciem Muzeum Techniki Militarnej „Molke” oraz Wielkim widowiskiem Reatru żyego „RIESE – Pamieci ofiar…” W programie przewidywane jest przedstawienie wyników badań z II Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów – Muchołapka 2013, który odbył się na przełomie kwietnia i maja b.r. w Ludwikowicach Kłodzkich.

3 sierpnia 2013 r. o godz. 15.00

w Muzeum Techniki Militarnej „Riese” w Ludwikowicach Kłodzkich
odbędzie się
WIDOWISKO TEATRU ŻYWEGO
p.t. „RIESE – pamięci ofiar…”,
w hołdzie wszystkim tym, którzy pracują pod ziemią.

Program:

28.07.2013r. – niedziela

17.00 – spotkanie organizatorów – Centrum Kultury – Ludwikowice Kłodzkie;
18.00 – spotkanie współorganizatorów widowiska „Riese-pamięci ofiar…” – mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic, którzy jako aktorzy amatorzy wcielą się w role mieszkańców tego terenu z lat 30-40-tych XX w., z twórcami widowiska – Centrum Kultury – Ludwikowice Kłodzkie – mile widziane stroje z epoki.

29-31.07.2013r.- poniedziałek, wtorek, środa

Centrum Kultury w Ludwikowicach Kłodzkich

11.00 -15.00 – warsztaty aktorskie;
17.00 – 20.00 – warsztaty aktorskie;

1.08.2013r. – czwartek

10.00 -14.00 – próby do widowiska;
10.00- 17.00 – Dzień Otwarty w Muzeum Techniki Militarnej „Riese”:
– zwiedzanie muzeum – wstęp wolny;
– spotkania z rekonstruktorami;
– gastronomia i stoiska handlowe.
18.00 – KONCERT BLUESOWY „HAK BAND”.
19.00 – Ognisko.
20.00 – Projekcja filmu – „Riese – tajemnice wykute w skale.”

2.08.2013r. – piątek

10.00- 17.00 – Dzień Otwarty w Muzeum Techniki Militarnej „Riese”:
– zwiedzanie muzeum – wstęp wolny;
– spotkania z rekonstruktorami;
– gastronomia i stoiska handlowe.
14.00-17.00- Próba do Widowiska „Riese – pamięci ofiar…”
18.00 – KONCERT ZESPOŁU „ŁOWCY SZMALU”
19.00 – Ognisko.
20.00 – Projekcja filmu „Mazowiecki Retro Świat – nalot bombowy na Mławę”.

3.08.2013r. – sobota

9.00 – 11.00 – Próba Generalna do Widowiska „Riese-pamięci ofiar…”
10.00- 13.00 – Dzień Otwarty w Muzeum Techniki Militarnej „Riese”:
– zwiedzanie muzeum – wstęp wolny;
– spotkania z rekonstruktorami;
– gastronomia i stoiska handlowe.
14.00 WIDOWISKO TEATRU ŻYWEGO pt. „Riese -pamięci ofiar…”.
16.00 – 17.00 – rozstrzygnięcie loterii fantowej „Riese”*.
17.00- 18.00 – Recital Ewy Stabach, która jako rekonstruktorka GRH LC wcieli się w Edith Piaff.
18.00 – 19.00 – KONCERT GWIAZDY „JAROSŁAW CHOJNACKI w utworach do słów poety Krzysztofa Cezarego Buszmana i nie tylko”.
19.00 – Ognisko.
20.00 – Projekcja filmu „Riese – tajemnica wykuta w skale”.

4.08.2013r. – niedziela

10.00- 17.00 – Dzień Otwarty w Muzeum Techniki Militarnej „Riese”:
– zwiedzanie muzeum – wstęp wolny;
– spotkania z rekonstruktorami;
– gastronomia i stoiska handlowe.

* osoby, które wrzucą do skrzynki przy wejściu do Muzeum wizytówkę lub karteczkę z imieniem i nazwiskiem, e-mailem, numerem telefonu i w dniu 3.08.2013 r. wezmą udział losowaniu cennych nagród. Warunkiem odbioru nagród jest osobiste stawiennictwo w chwili losowania. Osoby przekazujące swoje dane wyrażają jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby loterii i informacji o wydarzeniach w Muzeum Techniki Militarnej „Riese”.

Koordynacją udziału rekonstruktorów zajmuję się Michał Kępiński tel.506715480.
Koordynacją aktorów i statystów ludności cywilnej zajmuję się Małgorzata Retkowska tel. 884997009.

W trakcie Pikniku przewidywane jest zwiedzanie podziemi, wymiana informacji i doświadczeń, prezentacja sprzętu i technik eksploracyjnych, warsztaty alpinistyczne pod nadzorem specjalistów z Ratownictwa Kataklizmowego oraz zwiedzanie obiektów militarnych na terenie kompleksu Ludwikowice – Fabryczna (bunkrów, magazynów i nowo odkrytych podziemnych korytarzy).
W programie przewidziane są wycieczki zabytkowym, militarnym samochodem ZIŁ do największego kompleksu „Włodarz”. Uruchomiona zostanie stała linia turystyczna pomiędzy kompleksami „Włodarz” i „Molke”. Dodatkowo na terenie obiektu organizowane będą przejażdżki pojazdami militarnymi.
Wieczorami na terenie obozowiska „Muchołapka” odbywać się będą odczyty, prelekcje, prezentacje dokumentów, filmów, w tym filmu „Riese” oraz innych tematycznych. Swoją obecność potwierdzili już: Jerzy Cera, Piotr Kruszyński, Igor Witkowski (czekamy na zgłoszenia innych).
Na Piknik zostali zaproszeni również radiesteci oraz osoby zajmujące się intuicyjnymi metodami poszukiwań. Podsumują i przedstawią zainteresowanym efekty swojej pracy z II Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów.
Gościem honorowym będzie Joanna Lamparska, która w dniach 16 – 18 sierpnia 2013 r. w zamku Książ organizować będzie I Dolnośląski Festiwal Tajemnic, na którym również zaprezentujemy wyniki naszego eksperymentu dotyczącego paranaukowych metod eksploracji. Festiwal odbędzie się przy współudziale i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „Riese”.
Atrakcją Zjazdu dla zmotoryzowanych będzie również rajd dla miłośników off-road’u pod nazwą ”Śladami Riese” organizowany przez „EXPEDYCJE 4×4” (informacje na stronie: www.expedycje4x4.pl).

Patronat

Imprezę objął już patronatem Pan Bogusław Wołoszański. Z prośbą o patronat wystąpiliśmy ponadto do ministra obrony narodowej, ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, Muzeum Wojska Polskiego, dyrektora generalnego lasów państwowych.

Organizatorzy

Organizatorem Pikniku Militarnego Misja Zachód jest Stowarzyszenie „RIESE”, którego statutowymi celami są m. in. ochrona zabytków, zespołów i obszarów zabytkowych, zabudowy tuneli i sztolni ziemi sowiogórskiej, kompleksu Riese, innych obiektów zabytkowych reprezentacyjnych gminy Nowa Ruda oraz promocja walorów turystycznych makroregionu, popularyzacja wiedzy historycznej, rozwój infrastruktury turystycznej, organizacja prezentacji dorobku kulturalnego i folkloru. Stowarzyszenie powyższe cele realizuje poprzez zbieranie, analizowanie i rozpowszechnianie informacji dotyczących zasad, technik oraz polityki ochrony, konserwacji, opieki, ożywienia i rewaloryzacji zabytków, zespołów i miejsc zabytkowych oraz eksplorację terenu, odkrywanie nowych, nieznanych miejsc, sztolni, stanowisk, obiektów budownictwa podziemnego ukrytych w wyniku działań wojennych, ich konserwację i udostępnianie dla ruchu turystycznego.
Piknik Militarny Misja Zachód jest jedną z pierwszych imprez tego typu realizowanych przez nasze Stowarzyszenie na tak wielką skalę. Wierzymy, że realizacja naszych celów statutowych poprzez tego typu działania walnie przyczyni się do odkrywania i utrwalania wiedzy historycznej dotyczącej regionu Dolnego Śląska i ziemi kłodzkiej. Jako organizacja „non profit” liczymy na każdy rodzaj pomocy, która wpłynie na sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia.

I Komandor Pikniku – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Riese”:

Miłosław Krzysztof Szpakowski – Prezes Stowarzyszenia „Riese”, Prokurent Generalny Ratownictwa Kataklizmowego i Spółki „Włodarz”, od wielu lat przyczyniający się do promocji i rozwoju Gminy Nowa Ruda. Miłosław K. Szpakowski jako biznesmen był twórcą i wieloletnim właścicielem ośrodka turystycznego „Harenda” w Ludwikowicach Kłodzkich. Ma ogromne doświadczenie w realizacji dużych projektów, które pod jego kierunkiem zawsze kończyły się sukcesem. Na bazie „Harendy” M. K. Szpakowski organizował takie przedsięwzięcia, jak Wielobój Indywidualny Służb Specjalnych (2005), wybory Miss World (2006), liczne zawody jeździeckie w stylu western, rajdy samochodami terenowymi, szkolenia dla jednostek specjalnych Policji, GOPR-u, koncerty i festiwale oraz niezliczoną ilość konferencji, narad, spotkań, zlotów, itp. Jest twórca znanego w całej Polsce kompleksu muzealno – turystycznego „Włodarz”, który od wielu lat rozwija i wykorzystując potencjał historyczny i turystyczny działa na rzecz regionu Gór Sowich.

II Komandor Pikniku:

Dariusz Krupiński – Członek Zarządu Stowarzyszenia „Riese”, instruktor i sędzia strzelectwa, instruktor ratownictwa wysokościowego, speleo i z powietrza, wieloletni funkcjonariusz i dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, naczelnik Zarządu Operacji Antyterrorystycznych KGP, Prezes Ratownictwa Kataklizmowego AST Sp. z o.o.;

Odbiorcy projektu

Odbiorcami projektu jest szeroko rozumiana grupa pasjonatów odkrywania tajemnic i historii oraz miłośników przygód związanych z eksploracją zagadkowych podziemi, ale również społeczeństwo regionu ziemi kłodzkiej i całego Dolnego Śląska ze szczególnym zwróceniem uwagi na młodzież szkolną.

Z A P R A S Z A M Y
Zarząd Stowarzyszenia
RIESE


Aktualności

Hello world.